Yoga

YOGA NEDİR ?

Yoga, Hindistan’da ortaya çıkan fiziksel, zihinsel ve ruhsal bir uygulamadır. Pozlar ve meditasyon aracılığıyla zihin ve ruhta sükunete ulaşmayı sağlamaya çalışır. Fiziksel olarak uygulansa da sağladığı faydalar zihinsel ve ruhsal etki gösterir. Yani yoga, zihin ve bedeninizle çıkacağınız bir yolculuktur.

 • Yoga için “yolculuk” benzetmesi yapılır çünkü yoga öğretisinde öğrenciler şu 8 aşamadan geçer:
 • Yama: Sekiz adımdan oluşan yoga yolculuğunun ilk adımı olan ve geri çekilme olarak da bilinen yama, zarar vermemek, doğruluk, çalmamak, nefsi kontrol etmek gibi evrensel ahlaki disiplinlerden oluşur.
 • Niyama: İkinci basamak olan Niyama kişisel disiplini işaret eder. Gözlem olarak da bilinen Niyama saf olmak, şükretmek, okuma ve hatırlama gibi disiplinleri barındırır.
 • Asana: Yoga duruşu veya yoga pozu anlamına gelen Asana, üçüncü basamağı oluşturur.
 • Pranayama: Dördüncü basamak ise nefesle ilgili. Nefes, yaşam enerjisi olarak kabul edilir. Pranayama basamağı nefesin, yani yaşam enerjisinin farkındalığını içerir.
 • Pratyahara: Tecrit olarak da bilinen beşinci basamağı Pratyahara, duyguları veya duyu organlarını geri çekmek anlamına gelir.
 • drn: Bu basamak konsantrasyon ve odaklanma ile ilişkilendirilir.
 • Dhyana: Yedinci basamağı olan Dhyana meditasyon olarak da adlandırılan bir aşama.
 • Samadhi: Son basamak, yani aydınlanma adımına Samadhi adı veriliyor. Özgürleşme olarak da bilinen bu basamakta meditasyon nesnesi ile bilincin birleşmesi hedeflenir.

YENİ BAŞLIYANLAR İÇİN YOGA

Yogaya yeni başlayanlardansanız, matınıza geçmeden önce yapmanız gerekenlere bir göz atmalısınız:

 

 • Öncelikle yogaya yeni başlayanlardansanız, “Ayak parmaklarıma bile dokunamam, nasıl yoga yapabilirim?” gibi cümleler kurmayın. Yoga ayak parmaklarına dokunmaktan ya da bedenin kuzeydoğusuna 98 derece uzanmaktan ibaret değil. Nefesinizi, bedeninizi ve zihninizi kullanarak, kendinizi birleştirmenin basit bir süreci. Bu nedenle yogaya başlamadan önce olumsuz düşüncelerinizden arının ve sadece rahatlayın.
 • Yogaya yeni başlayacaksanız, her tekniği doğru bir şekilde yapabilmeniz için bir yoga eğitmeniyle başlamak en iyisi. Böylece yoga duruşlarını doğru bir şekilde öğrenip, olası incinme ve yaralanmaları önlemiş olursunuz.
 • Yoga yaparken en rahat kıyafetlerinizi giyin. Fiziksel hareketlerinizi sınırlandıracak kıyafet ya da aksesuarlardan kaçının.
 • Yoga yapmak için sabahın erken saatleri en uygun vakit olsa da, sabahları programınıza uygun değilse, günün herhangi bir saatinde de düzenli olarak yapmaya çalışabilirsiniz.
 • Boş bir mide ya da son yemeğinizden en az 2-3 saat sonra yoga yapmak önerilir. Ayrıca, uygulamanız sırasında vücuttan atılan toksinleri temizlemenize yardımcı olacağı için, gün içinde en az 2 ila 3 litre su içmeniz tavsiye edilir.
 • Yoga yaparken nerede olursanız olun mutlu olun ve kendinizi sınıfdaki diğer öğrencilerle karşılaştırmayın. Her vücut tipinin benzersiz olduğunu ve farklı insanların farklı seviyelerde olabileceğini unutmayın. Bazıları belirli bir yoga duruşunu kolayca yapabilirken, diğerlerinin biraz daha fazla zamana ve  pratik yapmaya ihtiyaçları olabilir. Bu nedenle, kendinizi baskı altında hissetmeyin ve kendinizi aşırı tüketmeyin. Yoga duruşlarında esnekliğiniz ve verimliliğiniz düzenli uygulamalarla gelişecektir. Antrenmanın ilk günlerinde kaslarda bir miktar ağrı hissederseniz, endişelenmeyin. Fakat acı devam ederse, eğitmeninizi bilgilendirin.
 • Kendinize biraz zaman ayırın ve sizi daha esnek, sağlıklı, sakin, verimli ve gayretli hale getirecek sonuçlar için sabırlı olun.

FAYDALARI NELERDİR

Egzersizleri, sadece bir mat yardımı ile uygulayabileceğiniz, fazla zamanınızı almayan, size esneklik, core kuvveti, nefes kontrolü ve dinginlik gibi birçok konuda yardımcı olacak egzersizlerdir.

Fiziksel ve zihinsel olarak ciddi faydaları vardır. Konu, kan basıncınızı düşürmek ya da acıya karşı toleransınızı arttırmak olduğunda bile  size yardımcı olacaktır. Birçok açıdan faydası olan yoganın özellikle meditasyon benzeri bir uygulama şekline sahip olması, sağlık açısından katkılarını arttırıyor. Bu açıdan yoga egzersizlerini uygularken gürültüsüz, sakin ve dikkat dağıtıcı faktörlerin olmadığı bir alanı tercih etmeniz önemli.

Yapılan araştırmalarda serotonin ve oksitosin seviyelerinde artışa neden olduğu görülmektedir. Ayrıca depresyon, şizofreni gibi birçok psikolojik rahatsızlıklara ve uyku problemine faydası olduğu bilinmekte. Zihinsel anlamda bu şekilde katkı sağlaması motivasyonunuzu ve o günkü modunuzu fazlasıyla etkileyebilir. Hatta bunalmış hissediyorken, mutlu hissetminizi sağlayabilir. Kişinin kendisine vakit ayırmasının ve bunu, nefes kontrolü sağlayarak sakin bir şekilde uygulamasının bu tarz yararları olması da kaçınılmaz. Ayrıca nefes kontrolü çok önemli olduğundan dolayı astım hastalığı ve benzeri birçok hastalığa olumlu etkisi görülmüştür.

Esneklik ve hareket açıklığı sağlayan bu tarz egzersizlerin bir arada uygulanması da kişiye fiziksel bir sürü fayda sağlamakta. Postür sağlığı konusunda Yoga’nın ciddi katkısı bulunmaktadır. Bel ağrısı gibi fiziksel rahatsızlıklarınız varsa size yardımcı olacaktır.

YOGANIN BİLİNMEYEN YÖNLERİ

TAM ANLAMIYLA EGZERSİZ

“Sağlıklı olmak”; sadece vücuttaki organların sorunsuz bir şekilde çalışması değil, aynı zamanda zihinsel ve duygusal olarak da bir denge içinde olma halidir. Yoga; nefes teknikleri, meditasyon ve duruşları ile tam anlamıyla yapılan dinamik bir egzersizdir. Fitness yapıyorsanız sonrasındaki tatlı yorgunluğu biliyorsunuzdur. Yeni başlayanlar için bu biraz da acı demektir. Oysa ortalama 60-70 dakika süren bir yoga seansından sonra hissedeceğiniz dingin ve huzurlu ruh hali size tam anlamıyla egzersiz yapmanın tatminini yaşatacaktır.

KİLO KONTROLU

Kilo vermek çoğumuzun geçmeyen yarası. Yoga burada da imdadımıza yetişiyor. Formunuzu korumak istiyorsanız özellikle “Sun Salutations” ve “Hatha Yoga” aradığınız sağlıklı çözümler olabilir. Kilo vermeye yardımcı olurken aynı zamanda beynin vücuda “Gerçekten aç mıyım?”, “Vücudumun neye ihtiyacı var?” gibi kritik sorular sormasını öğretiyor. Bu da kilo kontrolünde en büyük yardımcımız oluyor.

STRES ATMA

Sadece birkaç dakika yoga yapmak bile gün içinde aklınızı meşgul eden stresli durumlardan kurtulmak için faydalı olabilir. Stresle mücadelede yoga duruşları, nefes ve bazı özel meditasyon teknikleri vardır. Ayrıca detoks dönemlerinde yine stres atmanın en başarılı yollarından biri yoga yapmaktır.

İÇ HUZURU SAĞLAMA

Hepimiz zengin doğal güzellikleri olan, sakin ve huzurlu yerlerde vakit geçirmeyi severiz. Bu küçük gezintiler bize huzura olan özlemi hatırlatır. Gün içinde bu küçük gezintileri mental olarak yapabilme imkanı sunan bir kaçıştır. İç huzurunuzu sağlamaya yardımcı olan yoga, özellikle yorgun zihinleri sakinleştirmek için birebir

GELİŞMİŞ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Vücudumuz zihnin ve ruhun kusursuz bir karışımıdır. Birbirine sıkıca bağlı bu sistemde vücutta gelişecek herhangi bir hastalık zihni, akılda kalan soru işaretleri de strese dönüşerek vücudu zayıf düşürebilir. Organlara masaj etkisi yapan ve kasları güçlendiren pozları, özel nefes teknikleri ve meditasyon stresten kurtulmanızı sağlarken aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir.

BİLİNÇLİ YAŞAM

Zihnimiz geçmişle gelecek arasında durmaksızın çalışmaktadır. Fakat ne yazık ki “şu ana” odaklanmakta zorlandığımız bir gerçek. Aslında sadece bunu fark etmek bile zihni bir parça rahatlatıp bizi stresten uzaklaştırabilir. Yoga temel duruşları ve pozlamaları ile zihinde bir farkındalık yaratır. Geçmişe ya da geleceğe değil, içinde bulunduğumuz dakikaya odaklanmayı sağlar.

DAHA İYİ İLİŞKİLER

Eşinizle, ailenizle, arkadaşlarınızla ya da sevdiklerinizle olan ilişkilerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Rahatlamış, mutlu bir zihin daha sağlıklı duygusal ilişkiler kurmanızı sağlar. Yoga ve meditasyon çalışmaları aklı huzurlu tutar. Bunu size yakın insanlarla paylaşmak onlarla aranızda güçlü ve özel bir bağ kurmanızı sağlar.

ARTAN ENERJİ

Gün sonunda kendinizi tamamen tükenmiş mi hissediyorsunuz? Bu çoğumuzun yaşadığı bir durum. Gün boyunca birçok görev arasında mekik dokumak oldukça yorucudur. Sadece birkaç dakika yoga yapmak uzun ve zor bir günün ardından size taze bir nefes gibi gelir. 10 dakikalık aktif bir meditasyon sayesinde tekrar enerji ile dolarsınız.

ESNEK VE DOĞRU DURUŞ

Güçlü ve esnek bir vücuda sahip olmak için yapmanız gereken tek şey yogayı günlük rutininize dahil etmek. Düzenli olarak yapılan yoga, kasları açarak güçlendirir. Bu aynı zamanda gün içindeki vücut duruşunuzu düzeltmek için de harika bir yoldur. Uyurken, yürürken ya da masa başında otururken yanlış duruştan kaynaklanan vücut ağrılarınızdan yoga sayesinde kurtulabilirsiniz.

SAĞLAM İÇ GÜDÜ

Yoga ve meditasyon yapmak sezgisel yeteneklerinizi geliştirir. Bu da, ne zaman ne yapmanız gerektiği konusundaki öngörü gücünüzü arttırır. Yoganın içgüdüleri sağlamlaştırdığına dair duyduklarınıza inanmıyorsanız bunu deneyerek görebilirsiniz.

VE DAHA FAZLASI

Eğer diyabet, yüksek kolesterol-tansiyon, artrit ya da kalp hastalığınız varsa sizin için çok faydalıdır. Hızlı hareketler içeren bir yoga türü yapmıyorsanız yoga ile birlikte yürüyüş, bisiklet ya da yüzme gibi aerobik egzersizleri de denemelisiniz.

Tüm bunların yanı sıra, gebelik sürecinde güçlü ve formda kalmak için harika bir yöntemdir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta kesinlikle prenatal eğitiminde tecrübeli bir eğitmenle çalışmak. Aksi halde bebeğinize ya da kendinize zarar vermeniz söz konusu olabilir. Bu nedenle gebelik döneminde yoga yapanların, seanslarına ekstra özen göstermesi gerekiyor.

Son olarak yoganın devamlı bir süreç olduğunu hatırlatalım. Yani pratik yapmaktan vazgeçmeyin! Deneyiminiz arttıkça, yoganın size kattıklarıyla kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Sağlıklı bir yaşam için Diyetisyenimizle tanışın.