Solaryum

solaryum.

SOLARYUM NEDİR ?

Solaryum makinesi, ultraviyole ışınları yayarak doğal olmayan bronzlaşma sağlayan bir makinedir. Solaryum, makine üzerinden yayılan ışık% 97 UVA ve% 3 UVB’dir. Güneş ışığı, orta boy dalga, görünmez enfarktüs ve ultraviyole ışıklarda görünür gün ışığı karışımından oluşur.

Solaryum ile bronzlaşma, güneş ile aynı etkiye sahiptir. Tek fark, solaryumdaki ışıkların birleştirilmesi ve daha güvenilir olması için belirli bir şekilde filtrelenmesidir. Yüz uygulaması için UVA lambalar ve reflektörler kullanılır. UVB lambalar, UVA lambaları ile birlikte solaryum yatak veya dolaplarda da kullanılır.

Her gün bronzlaşma tavsiye edilmiyor. Aşırı maruz kalma olasılığını sınırlamak için sadece 48 saatte bir ultraviyole ışığa maruz kalmalı. Cildinizin bronzlaşma seansları arasında kendini toparlayıp yeniden canlandırması için zamana ihtiyacı vardır. Uzmanların haftada 5-7 dakika kişinin bronzlaşmasını öneriyor.Bu durum cilt kanserine ve hücre hasarına karşı koruyacaktır.

SOLARYUM FAYDALARI VE ZARARLARI

Solaryum bronzlaşmasında da bazı faydalar ve riskler vardır. Her şeyden önce, UV ışığına maruz kalmak deride D vitamini üretimine yol açar. D vitamini, çeşitli organ sistemlerinin bakımında önemli bir rol oynar. Bununla birlikte, bunun başlıca görevi, kalsiyum ve fosforun bağırsaklardaki gıdalardan emilimini ve böbreklerdeki kalsiyumun geri emilimini teşvik ederek kan dolaşımına kan akışını arttırmaktır; Kemiğin normal mineralleşmesini sağlar ve hipokalsemik tetaniyi önler. Osteoblastlar ve osteoklastlar tarafından kemik büyümesi ve kemik yeniden modellenmesi için de gereklidir. Yeterli D vitamini olmadan, kemikler ince, kırılgan veya şekilsiz hale gelebilir. Yetersiz güneş ışığına maruz kalmayla birlikte yetersiz alım nedeniyle eksiklik ortaya çıkabilir. Solaryum bronzlaştıktan sonra cildiniz yanmaz. Solaryum belirli bir zaman periyodu boyunca belirli bir miktarda UV oluşturur ve cildin kahverengileşme sürecini hızlandırır. Solaryum bronzunun da riskleri vardır. Bronzlaşma cilt kanseri riskini artırabilir. Ayrıca erken yaşlanmaya da neden olabilir, çünkü UVA ışınları cilt katmanlarının altındaki kolajen ve bağ dokusunu tahrip eder. Bronzlaşma sırasında özel güneş koruyucu gözlük kullanılmalıdır.

SOLARYUMA GİRİLMEDEN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER

Mutlaka cilt testi yaptırmalısınız. İçeride kalacağınız süre ve derece buna göre belirlenmeli. Uzun süre kapsül içerisinde kalmanız alacağınız zararlı ışın ve radyasyon miktarını arttıracağından zararınıza olacaktır.

Seans sırasında gözler kesinlikle açılmamalı, lens kullanıyor iseniz kesinlikle çıkarmalı, göz için özel koruyucu gözlük kullanılmalıdır.

Cilt mutlaka makyajdan arındırılmalıdır.

İlk seansın süresinin kısa tutulması hem oluşacak etkiyi gözlemlemek hem de cilt yüzeyinde oluşabilecek zararı gözlemlemek açısından faydalı olacaktır.

Cildin alacağı renge göre seans süreleri yavaş yavaş arttırılmalıdır.

Alkol alımı sonrası, epilasyon sonrası, cilt bakımı sonrası, ağda sonrası gibi durumlardan sonra solaryuma hiçbir şekilde girilmemelidir.

18 yaşından küçükler solaryuma girmemelidir.

Seans esnasında ufak bir rahatsızlık bile oluşsa derhal bir doktora gidilmelidir.

Diğer hizmetlerimiz için Ana Sayfamıza göz atabilirsiniz