Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Nedir

Cilt Bakımı, cilt yapısını bozan çevreye bağlı faktörler (hava kirliliği, güneş gibi), yaş ve yaşlanma, stres, mimik kullanımı, yeme ve alışkanlıklarına bağlı negatif etkileri azaltmak, cildi arındırırken bu etkenlere karşı pozitif besleme yapmak amacıyla gerçekleştirilen bir uygulamadır.

Cildin yapı taşları kabul edilen kolajen ve elastin liflerin, yukarıda bahsi geçen olumsuz etkiler nedeniyle parçalanması ve bu parçalanmaya bağlı hyalüronik asit miktarının azalması sonucunda cildin daha hızlı yaşlanması, kırışıklık ve sarkma oluşması, lekelenme, kuruma, mat ve cansız görünmesi gibi sorunlar ortaya çıkar. Cilt Bakımı, bu sorunların en düşük seviyeye indirilmesi amacıyla yapılan işlemler bütünüdür.

Cilt Bakımı ayrıca akne tedavisi amacıyla da uygulanır

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

1- Cilt önce temizlenir.

2- Meyve asitli peeling uygulaması yapılır. Gözeneklerin açılması sağlanır ve ölü derinin atılmasına yardımcı olunur.

3- Buhar uygulaması yapılarak, cildin toksinlerden arınması sağlanır. Gözeneklerin açılması sağlanır. Derialtının temizlenmesi esas alınır. Ölü deri iyice yumuşatılır. Siyah noktaların rahat alınması sağlanır.

4- Siyah noktalar için özel bakım ürünü kullanılır. Bu sayede siyah noktalar, cildi tahriş etmeden sıkılabilmektedir. Yağ bezelerinin çıkması sağlanır. Gözeneklerin nemli hali buharla korunmuş olur.

5- Sıkma işlemi bittikten sonra, özel bakım ürünü ile dezenfekte edilir. Özel steril bezlerle cilt temizlenir.

6- Hight frekansı ile cildin yeni bir temizliği sağlanır. Cilt yeniden dezenfekte edilir.

7- Maske uygulaması yapılır. Her cilde uygun maske uygulaması yapılır. Göz, dudak, yanak için uygulanabilen maskeler, hyralüronik asit, vitamin, havyar ve kolajen maskeler uygulanabilir.

8- 20 dakika süren maske uygulaması sonrasında özel kremler ile el masajı yapılır.

9- Maske antioksidan ürünlerle temizlenir. Tonikten biraz daha farklı bir üründür. Cildi nemlendirir.

10- Temizleme işleminden sonra şikayete göre anti aging, leke kremi, akne kremi vs krem ve serumlar kullanılır.

11- En son olarak cilde uygun nemlendirici sürülerek, cilt bakımı işlemi dekolte, boyun ve yüz masajı ile bitirilir.

12- Son olarak güneş koruyucu ile cilt korunur.

Sağlıklı Bir Cilde Nasıl Sahip Olunur ?

Herkesin hayali olan sağlıkla parlayan ve pürüzsüz bir cilt için cilt bakımı ile birlikte birçok noktaya da dikkat edilmesi gerekmektedir.

  • Cildin canlılığını korumak için sigara, alkol ve fazla kafein tüketmekten kaçınılmalıdır. Sigara kullanılmasanız bile çevrenizde sigara içildiğinde sigara dumanı cildinize gelmektedir. Sigara cildinizin erken yaşlanmasına ve solmasına neden olur. Sağlıklı bir cilt için ve sağlığınız için sigara içmekten ve sigara dumanına maruz kalmaktan uzak durmalısınız.
  • Düzensiz uyku problemleri, sizin yorgun görünen bir cilde sahip olmanıza neden olmaktadır. Cildiniz için düzenli uyumaya dikkat etmelisiniz. Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte uyanmak cilt sağlığı içinde oldukça faydalıdır.
  • Aşırı yoğun çalışma ve stresli dönemlerde kişilerin ciltleri daha çok yıpranmaktadır. Bu yıpranmayı önlemek için yoğun çalışma temposu, stresli iş hayatı olan kişiler yüz masajı gibi yöntemlerle cilt bakımı yaptırmaya dikkat etmelidir.
  • Yağlı yiyecekler ve asitli içecekler hem kilo problemi yaşamanıza hem de cildinizin yağlanmasına neden olur. Bu tür gıdaları tüketmek sivilce, siyah nokta problemlerini de artırmaktadır. Bu nedenle bu tarz gıdaların tüketimi sınırlandırılmalı, sürekli tüketmemeye dikkat edilmelidir.
  • Cilt temizliği sağlıklı bir cilde sahip olmak için atlamamanız gereken önemli adımlardan. Sabah ve akşam olmak üzere cildinizi günde 2 kere temizleyin. Haftada 1 kez peeling yapıp, deri altında birikmiş olan kiri cildinizden uzaklaştırmaya özen gösterin. Sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşmada en önemli adım olan nemlendirme işlemini atlamayın.

Cilt Bakımı Kimlere Yapılır

Cilt Bakımı, 20’li yaşlardan itibaren düzenli olarak yapılması ön görülen bir uygulamadır. Cildin her yaştan hem kadın hem de erkek için temizliği esastır.

Cilt Bakımı uygulamaları cildin ihtiyacı doğrultusunda planlanır. İlerleyen yaşla birlikte cilt bakımı uygulamaları da farklılaşır. Cilt Bakımı yatırmak için mutlaka ciltte bir sorun oluşması gerekmez. Cilt Bakımı bir tedavi değil bakım ve temizlik adına alışkanlık haline getirilmesi gereken bir uygulamadır.

Cilt Bakımı özellikle;

  • Akne sorunları olan,
  • Leke tedavisine ihtiyaç duyan,
  • Cilt yaşlanması sorununa sahip (anti-ageing uygulaması)
  • Ciltte renk değişikliği (pigment farklılığı) yaşayan
  • Gözeneklerinde açılma gözlemlenen kişiler için etkin sonuçları olan bir uygulamadır.

Diğer uygulamalarımıza (Dermapen, Dermoroller ) göz atın.