Güzellik Ve Bakım Sağlık

Gebelik te Beslenme

Gebelikte Beslenme

gebelikte beslenme
[stm_sidebar sidebar=”414″]

Hamilelikte iki kişilik değil, yeterli ve dengeli beslenin

Gebelik te kilo kontrolü hem annenin hem de bebeğin sağlığı için oldukça önemli. Anne adaylarının fazla kilolu ya da zayıf olması, hem gebe kalma, hem de gebelik sürecinde çeşitli sorunlara yol açabilir.

Ne kadar kilo almalıyım ?

Bu sorunun tek bir doğru cevabı yoktur. Gebe kaldığınızda sahip olduğunuz vücut ağırlığının, ideal sınırlar içinde, ideal sınırların altında veya üstünde olması  genel sağlık durumunuz, ne kadar kilo almanız gerektiğini de belirler.

Gebelik süresince kazanılan ağırlık aslında ; fetüsün ağırlığı, fetüsün içinde olduğu plasenta, plasentada fetüsü çevreleyip koruyan amniyotik sıvı, kan dolaşımındaki artmış sıvı ve doğumdan sonra anne sütü yapımı için gerekli olan vücut yağ dokusu artışından kaynaklanır.

Gebelik, bebeğin anne karnındaki gelişimine göre, 3 aylık, 3 döneme ayrılmaktadır. Bu 3 aylık her bir dönem trimester olarak ifade edilir. Gebeliğin 2. ve 3 trimesteri, fetüsün büyüme ve gelişmesindeki artışa paralel olarak, ağırlık kazanımın da arttığı dönemdir.

Gebe kaldığınız dönemde, beden kütle indeksiniz (BKİ=vücut ağırlığı (kg)/boy (m)2)) 18.5-24.9 arasında, yani vücut ağırlığınız ideal sınırlar içindeyse, gebelik süresinde 11.5-16 kg ağırlık kazanımı ideal olarak görülmektedir.

Gebe kaldığınız dönemde, beden kütle indeksiniz 25’in üzerinde yani fazla kilolu iseniz, gebelik süresinde 5-11.5 kg ağırlık kazanımı ideal olarak görülmektedir.

Hamilelikte fazla kilo almam, bebeğim için bir risk doğurur mu ?

Gebelikte sizin için ideal olanın üzerinde kilo almanız, gebelik şekeri olarak bilinen, gestasyonel diyabet ve yine halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak da bilinen preeklemsi (yüksek tansiyon) ve düşük riskini arttırabilir.

Kalsiyum ve D Vitamini Alımını Artırma

D vitamini ve kalsiyum, fıstık ezmesi ve jöle gibi bir araya gelir ve hamile kadınların preeklampsiyi önlemeye yardımcı olmak için her ikisinden de yeterli miktarda alınması gerekir. Yetersiz kalsiyum seviyeleri, yüksek tansiyona yol açan bu tehlikeli durumu tetikleyebilir. Kalsiyumun uygun şekilde emilebilmesi için D vitamini gerekir.

Hamile müşterileriniz, haftada birkaç kez sadece 20-30 dakika güneşin altında kalarak bol miktarda D vitamini alabilirler. Cilt sağlığı için güneşten kaçınmanın özellikle bilincindeyse, takviye edilmiş gıdalar, çoğunlukla süt, badem sütü gibi süt ikameleri ve tahıllardan yeterli miktarda alabilir.

Kalsiyum takviye edilmiş yiyeceklerde de bulunabilir, ayrıca yapraklı yeşil sebzelerde, baklagillerde, kuruyemişlerde, tohumlarda, incirlerde ve tofanda bulunabilir.

 • Hamilelik sırasında kadınlar günde yaklaşık 1000 miligram Kalsiyum ve 600 uluslararası birim D vitamini içermelidir. 2

Daha Fazla Demir, Çinko ve B12 Vitamini Alın

Hamilelik sırasında çok önemli olan diğer mineraller arasında çinko ve demir bulunur. Demir, rahimde bir bebek geliştikçe devam eden biyolojik işlemlerin çoğunda büyük bir rol oynar, çünkü kırmızı kan hücreleri yapmak ve fetusa kan taşımak için gereklidir.

Fetal gelişim sırasında da çinkoya ihtiyaç duyulur ve bu mineraldeki bir eksiklik doğuştan doğum kusurları riskini artırabilir. B12 Vitamini, büyümekte olan bir bebek için çok önemli olan hücre gelişimine yardımcı olur.

Et ve diğer hayvansal gıdalarla tipik bir diyet yiyen kadınların çoğu bu üç besleyiciden yeterince almakta zorlanmayacaktır. Ancak vegan veya vejetaryen olanların ekstra çinko, demir ve B12 almaları için bazı diyet değişiklikleri yapmaları gerekebilir. 3 Et, kümes hayvanları ve balıklara ek olarak, bu besinler süt ve bitkisel gıdalarda bulunur.

 • Koyu yeşil yapraklı sebzelerden, kuru meyvelerden, kuruyemişlerden, tohumlardan, pekmezden ve kepekli tahıllardan ekstra demir alın. C vitamini yönünden zengin olanlar ile birlikte bitki bazlı yiyeceklerin kullanılması demir emilimine yardımcı olur.
 • Çinko kepekli tahıllarda, zenginleştirilmiş tahıllarda, baklagillerde ve fındıkta bulunur.
 • B12 Vitamini, hayvansal ürünler yemeden elde edilmesi çok zordur. Vejetaryenler daha fazla süt ve yumurta yiyebilir, ancak vegan kadınların takviye yiyeceklerini almaları veya takviye edilmiş yiyecekleri aramaları gerekebilir.

Vejetaryenler ve veganlar hamilelik için besleyici bir diyet hazırlamak için doktorlarıyla veya kayıtlı bir diyetisyenle konuşmak isteyebilirler.

 • Kadınlar hamilelik sırasında iki kat fazla demire ihtiyaç duyar. Günde 27 miligramı hedefleyin. 2

Folat’ı Unutma

Folik asit ve B9 vitamini olarak da bilinen folat, doğum kusurlarını önlemek için gerekli bir besindir. Özellikle, yeterli folat, omuriliği ve beyni etkileyen sinir borusu bozukluklarını önlemeye yardımcı olur.

Folatın bu kusurları önlemedeki rolü, hamileliğin ilk haftalarında en kritik öneme sahiptir, bu nedenle gebe kalabilen tüm kadınların folat alımının farkında olmaları gerekir. Aslında, birçok doktor çocuk doğurma çağındaki tüm kadınların günlük diyetlerinde 400 mikrogramlık bir folik asit takviyesi içermesini önermektedir. 2

Hamile müşterileriniz, takviye edilmiş ekmekler, tahıl gevrekleri, makarnalar ve pirinç, yeşil yapraklı sebzeler ve baklagiller gibi yiyeceklerden daha fazla folik asit alabilir.

 • Doktorlar, kadınların hamilelik boyunca 600 mikrogramlık bir folik asit takviyesi almasını önermektedir. 2

Proteini Alımını Unutmayın

Protein, fetüsün gelişimi için esastır ve hamilelik boyunca bebek tarafından sadece iki kilogramdan fazla protein alınacaktır. Hamile müşterilerinizin, çeşitli sağlıklı, bütün yiyeceklerden daha fazla kalori tüketerek veya protein sallamaları veya tozları gibi protein takviyeleri ekleyerek protein alımlarını artırmaları gerekir.

 • Kadınlar, hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterlerinde her gün 25 gram ilave protein yemelidir.

Omega-3’ler için Doğru Kaynakları Bulun

Sağlıklı ve formda olan müşterileriniz muhtemelen yeterli miktarda omega-3 yağ asidi kullanmanın öneminin farkındadır. Bu yağlar fetal beynin gelişiminde rol oynar, fakat aynı zamanda doğum sonrası depresyon riskini azaltır.

Müşterilerinizin bilmediği şey şu andaki omega-3 kaynaklarını değiştirmeleri gerekebileceğidir. Hamile kadınların civa gibi kirletici riskleri nedeniyle çok fazla balık tüketmekten kaçınmaları gerekir.

Civada düşük ve omega-3’lerde yüksek olan balıklar şunlardır: 4

 • Somon
 • Hamsi
 • tuşlamak
 • Alabalık
 • sardalye

Balıklara alternatif olarak öğütülmüş keten tohumu, ceviz, kenevir tohumu, deniz yosunu, yeşil yapraklı sebzeler, algler ve kanola yağı sayılabilir.

 • Kadınlar, yukarıdaki omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balıkları haftada altı ons veya altı ile sınırlamalıdır.

Bu Yiyecek ve İçeceklerden Kaçının

Hamile müşterilerinizin daha fazla tüketmesi gereken tüm besinlere ek olarak, tamamen sınırlandırmak veya önlemek için gereken birçok şey vardır. Bunlar, tütün ve alkol gibi bazı belirgin olanları içerir, ancak müşterilerinizin, yemek yemeleri veya içmemeleri gerektiğini bulmak için şaşırtabilecekleri başka şeyler de vardır:

 • Tedavi et ve şarküteri
 • Günde 300 miligramdan fazla kafein
 • Yapay tatlandırıcılar
 • Çiğ yumurta
 • Çiğ deniz mahsulleri

Diğer yazılarımız için Bloğumuzu ziyaret ediniz

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir