Genel Sağlık Spor

Günlük Fiziksel Aktivitenizi Arttırın

Günlük Fiziksel Aktivitenizi Arttırın

fiziksel activite

Daha fazla hareket için öneriler

Günlük fiziksel aktivite düzeyinizi artırırken eğlenebilirsiniz. Haftada 5 defa normal düzeyde en az 30 dakika fiziksel aktivite yaparak hedefinize yakın zamanda ulaşabilirsiniz. Her birey farklı aktiviteleri yapmaktan zevk alır. Koşu bandı üzerinde bir saat boyunca koşmak birine uygun olabilirken, herkes için şüphesiz ki uygun olmayacaktır.

Aşağıda günde 30 dakika fiziksel aktivite yapmanıza yardımcı olacak bazı öneriler yer almaktadır:

– Öğle arasında kısa bir yürüyüşe çıkın. Yapacağınız yürüyüş iyi bir egzersizin yanında vücut içinde kan akışının hızlanmasına ve öğleden sonra daha kolay konsantre olmanıza yardımcı olacaktır.

– Çevrenizdeki yeni yerleri keşfedin. Yürüyüş formda kalmak için harika bir yoldur ve yeni şeyler keşfetmek için daha iyi bir alternatif yoktur. Birlikte yürüyüş yapabileceğiniz bir grup oluşturabilir ve iki haftada bir gezi planlayabilirsiniz.

Spor aktivitelerine katılın. Örneğin; futbol, basketbol, yüzme, tenis veya dans sınıfı gibi. Daha aktif olmak ve yeni arkadaşlar edinmek için bu harika bir yoldur.

– İş arkadaşlarınızla öğle arasında kendi aktivitenizi organize etmeye çalışın. Bu, uzun yürüyüş ya da tenis gibi bir etkinlik olabileceği gibi yaz aylarında haftada bir gün açık alanda koşu ya da frizbi oynamak gibi basit bir aktivite de olabilir.

– Spor salonuna yazılın. Birçok spor salonu aerobikten yogaya farklı egzersiz dersleri sunmaktadır.

– Ailece birarada olabileceğiniz aktiviteler seçmeyi deneyin.

Egzersize başlamak için hiçbir zaman geç değildir. Bazı ileri yaştaki bireyler fiziksel aktivite olarak bahçe ile ilgilenmek gibi bir aktiviteyi tercih edebilirler. Ancak, bahçe işleri için de 30 dakika ayırmanız gerekir. Bunun yanı sıra sevdiğiniz kişilerle park ya da açık alanda yürüyüş yapabilirsiniz.

İnsanların fiziksel aktivite yapmadıkları için sundukları neden zaman eksikliğidir. Fiziksel aktiviteyi günlük hayatınızın bir parçası haline getirmeye çalışırsanız, kısa bir süre içerisinde hedeflediğiniz günde 30 dakika aktiviteyi kolaylıkla yapar hale geldiğinizi göreceksiniz.

Günlük fiziksel aktivite düzeyinizi artırmanın yanı sıra oturarak veya yatarak geçirdiğiniz vaktin farkında olmanız da önemlidir. Günümüzde birçok iş ofiste uzun süreler oturarak çalışmayı gerektirir. Günün geri kalan zamanlarında da pek çok kişi çoğunlukla televizyon izleyerek, internette vakit geçirerek veya bilgisayar oyunları oynayarak vakit geçirir. Uzun süre aynı yerde oturarak vakit geçirmemeye çalışınız. Zaman zaman yerinizden kalkıp hareket ediniz ve boş zamanlarınızı daha aktif geçirebileceğiniz alternatifler düşününüz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir