Güzellik Ve Bakım Spor

Düzenli Aktivite Neden Önemlidir

Fiziksel Aktivite Neden Önemlidir

fizikselaktivite

Fiziksel Aktivite Neden Bukadar Önemlidir

Düzenli Aktivite nin sağlığınızı arttırmasının birçok nedeni vardır. Bunların ne olduğunu ve egzersizi gününüze nasıl dahil edebileceğinizi öğrenmek için okuyun.

Aktif kalmanın vücudumuzu sağlıklı tutmanın en iyi yollarından biri olduğunu biliyoruz. Ancak bunun genel refahınızı ve yaşam kalitesini de artırabileceğini biliyor muydunuz? 

Fiziksel aktivitenin daha iyi hissetmenize, daha iyi görünmenize ve daha iyi yaşamanıza yardımcı olabileceği yöntemlerden sadece birkaçı. Çünkü neden olmasın?

Doğal bir ruh hali geliştiricisi.

Günlük düzenli fiziksel aktivite stresi, kaygıyı, depresyonu ve öfkeyi hafifletebilir. Fiziksel bir şey yaptıktan sonra aldığın “iyi hissetme hissini” biliyor musun? Yan etkisi olmayan mutlu bir hap olarak düşünün! Çoğu insan fiziksel aktivite hayatlarının düzenli bir parçası haline geldiğinden zamanla kendilerini daha iyi hissettiğini fark eder.

Seni fiziksel olarak zinde ve yetenekli tutar.

Düzenli aktivite olmadan vücudunuz gücünü, dayanıklılığını ve düzgün çalışmasını yavaşça kaybeder. Eskilerin dediği gibi: yaşlanmaktan vazgeçmiyorsunuz, hareket etmekten vazgeçiyorsunuz. Egzersiz kas gücünü arttırır, bu da diğer fiziksel aktiviteleri yapma yeteneğinizi arttırır. 

Hastalıklara Karşı Yardımcı Olur

Mesala elmayı yerken ayağa kalk! Çok fazla oturma ve diğer hareketsiz faaliyetler kalp hastalığı ve felç riskinizi artırabilir. Bir çalışma, günde 4 saatten fazla televizyon izleyen yetişkinlerin kardiyovasküler hastalıklardan% 80 daha yüksek ölüm riskine sahip olduğunu gösterdi.

Daha aktif olmak size yardımcı olabilir:

 • kan basıncını düşür 
 • kolesterol seviyenizi arttırın
 • kan akışını iyileştirir (dolaşım)
 • kilonuzu kontrol altında tutun
 • osteoporoza neden olabilecek kemik kaybını önlemek

Tüm bunlar, daha sonraları daha az tıbbi masraf, müdahale ve ilaç ekleyebilir!

Daha uzun yaşamana yardım edebilir.

Doğru, 70 yeni 60…… ama sadece sağlıklıysanız. Fiziksel olarak aktif ve sağlıklı bir kiloda olan insanlar, aktif olmayan ve obez olanlardan yedi yıl daha uzun yaşarlar. Önemli olan, bu ilave yılların genellikle daha sağlıklı yıllar olduğudur! Aktif kalmak, kronik hastalıkları ve yaşlanma ile ilgili hastalıkları geciktirmeye veya önlemeye yardımcı olur. Bu nedenle aktif yetişkinler, yaşlandıkça daha uzun ömür ve bağımsızlıklarını korurlar.

Düzenli fiziksel aktivite ile elde edebileceğiniz diğer bazı avantajlar: 

 • Sigarayı bırakmanıza ve sigara kullanmanıza yardımcı olur .
 • Enerji seviyenizi yükseltir, böylece daha fazlasını yapabilirsiniz.
 • Stres  ve gerginliği yönetmenize yardımcı olur .
 • Olumlu bir tutum ve görünüm sağlar.
 • Daha hızlı uykuya dalmanıza ve daha sağlıklı uyumanıza yardımcı olur.
 • Kendi imajınızı ve özgüveninizi geliştirir.
 • Aileniz, arkadaşlarınız ve evcil hayvanlarınızla zaman geçirmenin eğlenceli yollarını sunar.
 • Dışarıda veya topluluğunuzda daha fazla zaman geçirmenize yardımcı olur.

Amerikan Kalp Derneği tavsiye  orta şiddette aerobik etkinliğinin en azından 150 dakika her hafta. Bunu haftanın 5 günü, günde sadece 30 dakikada, vurabilirsin. Ve ılımlı-şiddetli aktivitenin her dakikası hedefinize doğru sayılır.

Yani bu kolay! Sadece daha yoğun, daha fazla hareket ettirin ve daha az oturun. Yararlarını görmek için büyük yaşam değişiklikleri yapmanız gerekmez. Günde daha fazla aktivite oluşturmaya başlayın, her seferinde bir adım.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir